Aditso AB är ett IT-tjänsteföretag med inriktning på drift, support, förvaltning och utveckling av IT-infrastruktur.

Vi är ett gäng driftiga IT-konsulter med omfattande kunskaper inom olika strukturer och IT-miljöer i både stora och små företag som brinner för nyskapande och effektiva tekniker både inom hård och mjukvara. Tillsammans med våra kunder som finns runt om i landet levererar vi dagligen en bekymmersfri IT-upplevelse. Vi arbetar som problemlösare, utifrån devisen att ingenting är omöjligt. Våra kontor finns i Göteborg, Stockholm och Söderhamn.

 

Vi arbetar som problemlösare, utifrån devisen att ingenting är omöjligt.

Växel: 010-220 36 00
Servicedesk: 020-10 45 00
E-post Info : info@aditso.se
E-post Servicedesk: servicedesk@aditso.se

Jimmy Alesjö

Lång och bred erfarenhet av varierande IT-miljöer, främst inom Microsoft och Citrix. Även mycket goda kunskaper om övervakning av IT-infrastruktur.

010-220 36 11 jimmy.alesjo@aditso.se

Christian Tholinsson

Expert och problemlösare när det gäller infrastruktur med lång erfarenhet av olika serverlösningar och mailsystem.

010-220 36 12 christian.tholinsson@aditso.se

Martin Tellblom

SQL expert med fokus på optimeringar. Har även stor erfarenhet av Visma Business på teknisk nivå.

010-220 36 13 martin.tellblom@aditso.se

Magnus Bergquist

Har god erfarenhet av Microsoft-miljöer såväl klientsidan som serversidan. Trivs absolut bäst att jobba nära kund.

010-220 36 14 magnus.bergquist@aditso.se

Hans Hjalmarsson

Har lång erfarenhet och tekniska kunskaper kring applikationer som Visma Business och Agda.

010-220 36 15 hans.hjalmarsson@aditso.se

Maivor Tynong

Har lång erfarenhet inom Microsoft och även kunskaper kring applikationer som Visma Business. Har under lång tid jobbat med drift och outsorcing. Har även lång erfarenhet av drift inom kommun.

010-220 36 31 maivor.tynong@aditso.se

Fredrik Melin

Expert och problemlösare på allt tekniskt. Har lång erfarenhet av Visma Business och dess kring applikationer. Besitter även goda kunskaper inom IP-telefoni, Virtualisering, Citrix, Nätverk m.m.

010-220 36 32 fredrik.melin@aditso.se

Peter Claar

Har en lång och bred erfarenhet främst inom Microsoft och Citrix. Har under lång tid jobbat med driftcentral och outsourcing. Har lång erfarenhet av affärssystemen Visma Business och Agda.

010-220 36 33 peter.claar@aditso.se

Martin Sjöbäck

Har lång erfarenhet inom VMware och Microsoft miljöer. Jobbar med olika IT-lösningar för företag samt problemlösning inom allt som rör IT.

010-220 36 21 martin.sjoback@aditso.se

Jonas Olsson

Kundansvarig som brinner för kundens behov. Erfaren konsult och projektledare som numera fokuserar på molntjänster och kundnyttan. Gillar struktur och enkelhet.

010-220 36 43 jonas.olsson@aditso.se